rlk, hogy megtalltl !
Az oldalt elssorban asztro-, s egyb fotim (galria) kzzttelre hoztam ltre, illetve bemutatni ms csillagszattal s asztrofizikval foglalkoz oldalakat (Hasznos oldalak). rsaim azonban msrl is szlnak.
Els cikkem akkor szletett, amikor egyik bartom krdsre – Mit is jelent az, hogy Dall-Kirkham tvcs ? – nem tudtam vlaszolni. A klnbz szakirodalmakban (pl. METEOR, vagy a Csillagszati vknyv) is szerepelnek tvcstpusokra vonatkoz rvidtsek, amik sokunknak fejtrst okozhattak. Utna jrtam ht, de „ha ld, legyen kvr” alapon mindnek. Kt ht kellett, mire elkszlt az rs, forrsknt „Kulin Gyrgy: A Tvcs Vilga”, valamint klnbz internetes oldalak szolgltak. Szerintem hasznos lehet brkinek, gy felraktam a Cikkek, rsok menpontba.
Legrdekesebb krdsnek s gondolat ksrletnek mgis azt tartom, hogy elgondolkodjam az ID titkn. Einstein A. ta halljuk – ma mr tudjuk is, mert bizonytottk -, hogy az id relatv fogalom. Azaz nincs abszolt id, mint korbban gondoltk. Ez pedig azt jelenti, hogy az ID minden s mindenki szmra mshogy telik. letnk rsze, mindent s mindenkit krlvesz – mint a MTRIX -, a trrel egytt ltez, teht a legltalnosabb dolgok egyike. Mgis ezen ltalnos dolgok kzl az egyetlen, amelyiket mg csak mrni sem tudunk. Persze, vannak rink – atom, kvarc, mechanikus -, de ezek nem az idt mrik, csak segtenek benne.
Na ez az a tma, amivel bvebben foglalkozom az Id oldalain. Termszetesen sok dolog csak az n fejembl pattant ki, gy kvncsi vagyok a TE vlemnyedre is.
Fontos: az oldal gy van belltva, hogy minden felbontsnl lthatak maradjanak a szls menk. A szvegrszek felbontsa viszont csak egy felbontshoz optimalizlhat. Az n monitorom 1280*1024, gy, ha a Tied is ennyi, nincs gond. Ms felbontsnl viszont a beillesztett kpek elmszhatnak a szveghez kpest (Cikkek, rsok almen).
Magamrl nhny sor: Nem tudom pontosan, mikor kezdett rdekelni a vgtelen Kozmosz, a benne alkalmanknt pontszeren feltn, elkpzelhetetlen energikkal, valamint jelentktelensgnk felismerse, de az biztos, hogy ’76’-ban – alig tbb, mint 10 vesen - mr ilyen irny rdekldsem miatt kaptam klcsn „Gerhard Niese: rdekessgek a vilgrben” mvt akkori magyartanromtl. E knyv tartalma ma mr inkbb mosolyt, mint tudomnyos rdekldst vltana ki brkibl, mgis hatsra szinte minden ltez, a tmval foglalkoz mvet olvastam.
1996-ig kielgtett az olvasott tudomny, ekkor azonban vletlenl hozzjutottam egy 20 ve szabadban ll, mr hasznlhatatlan tvcshz. Hrom hnapig tartott, mg minden alkatrszt feljtottam, feljttattam. A tkrt Csatls Gza bcsi ktszer is tcsiszolta, mg vgl szinte tkletes paraboloid felletet kapott.
Ez a 150/1200-as Newton tvcs nem kimondottan kezd mret, gy a szinte tkletes optikkkal nagyon magasra helyezte a minsg mrcjt.
A fejlds azonban trvnyszer. Kezd, vagy inkbb „els tvcsves” amatrknl ez ltalban nagyobb mszer beszerzst jelenti. gy trtnt, hogy 2005 vgre elkszlt 250/1250 Newton tubusom, melybe Krti Imrvel a vlasztott kivl optikkon kvl sok-sok profi megoldst ptettnk bele.
Ma a fontosabb tvcstpusok szinte mindegyikt hasznlom, gy akromatikus-, APOkromatikus refraktorokat, tkrs-, ferdetkrs- s katad
ioptrikus rendszereket.
Digitlis asztrofotzssal alig tbb, mint kt ve foglalkozom DSLR gppel s webkamerval. Katartikus rzs s tkletes elgttel, amikor egy-egy tvirrasztott hossz, hideg tli jszakn ksztett nyerskpekbl vgl a szoba melegben elkszl A fot, mely az akr tbb rs expozci rtkt, a fagyoskodst s egyb informcikat hordoz msok szmra lthatatlanul.
Mr csak annyit, hogy az oldalt folyamatosan fejlesztem, ezrt hibk elfordulhatnak. Akr helyesrsi, alaki, vagy tartalmi hibt tallsz s jelzed is nekem, azt nagyon megksznm (kapcsolat, lsd jobboldalt).
Kellemes bngszst kvn a szerkeszt: DELiTAms