Menü
     
Galéria
     
Az ID oldalai
     
Ltogatk szma
Induls: 2008-03-13
     
Gondolatok az Idrl
Gondolatok az Idrl : ANYAG, TR, ID

ANYAG, TR, ID

  2008.04.21. 15:00

Hrom dolog, mely mindent krlvesz, felpt. Az emberi, vagy ember ltal megalkotott un. formlis nyelvek (Chomsky N.) ltalban tbb, klnbz formban is lerhatjk ugyanazon dolgokat, trtnseket. Ugyanakkor nagy gondban vagyunk, amikor e hrom fogalmat kell megmagyarznunk.

Mert mi is az ANYAG ?

Rviden lerva, minden, ami lthat, vagy rzkelhet. gy ide soroland a sugrzs is - α, β, γ * s egyb kozmikus sugrzs, csillagszl*, stb. – hiszen az energia kzvettsben a sugrzs a fszerep s a kzvettk rszecskk.

 

α sugrzs: nagyenergij 42He atommagok, mely viszonylag nagy tmege (4) s tltse (+2) miatt rendkvl roncsol hats. Szerencsre hattvolsga kicsi, jellemzen nhny mm.

β sugrzs:nagyenergij elektronok, melyek pl. neutron protonn alakulsa kzben keletkeznek. thatolkpessge sokkal nagyobb, roncsol hatsa sokkal kisebb, mint az α sugrzs. Tltse s kicsiny tmege miatt viszonylag knnyen blokkolhat.

γ sugrzs:a teljes elektromgneses „sznkp” legfels, legnagyobb energit hordoz sszetevje, teht nagyenergij fotonok alkotjk. Klnfle magreakcikbl s nagyon ers mgneses terekbl szrmazik. A 0 tmeg foton thatolkpessge igen nagy, gy „csekly” roncsol hatsa ellenre is a legveszlyesebb e hrom sugrzsfajta kzl.

kozmikus sugrzs:nagyon nagy energij klnfle atommagok. Nem tudjuk pontosan, honnan szrmaznak (valsznleg szupernvkbl, vagy risi fekete lyukak krnyezetbl), mert sebessgk, gy energijuk sokszor olyan hatalmas, hogy egyetlen fizikai folyamattal nem vagyunk kpesek lerni. Az eddig mrt legnagyobb energij kozmikus rszecske, az ltala keltett sugrzsi fa energijbl szmolva, megfelelt egy α rszecske 0.98*c sebessgnek. Igen veszlyes s a lgkrn kvl mindentt jelenlv sugrzsfajta.

csillagszl:nhny szztl- nhny ezer km/s sebessg plazmaram, mely a csillag aktivitstl fgg mennyisgben hagyja el felsznt. Napunknl – ami egy szubtrpe csillag – ez jellemzen 200-500 km/s sebessget s msodpercenknt kb. 4 milli tonna napszelet jelent. Mivel a plazma tlttt rszecskkbl ll, igen knnyen klcsnhatsba lp brmivel. Legszebb ilyen klcsnhat jelensg a sarki fny, mely a bolygk mgneses sarkainl lthat. (a legtbb mhold is ezrt kering tulajdonkppen a lgkrben 300-500 km magassgban)

 

Einstein A. 1915-re megalkotott ltalnos Relativitselmlete szerint a gravitcit gy kell elkpzelni, hogy az ANYAG ltal kifesztett TR torzult. A torztst maga az ANYAG idzi el, arnyban tmegvel, srsgvel, nyomsval, a benne trolt energival (egyszval: energia-tenzor), s fordtott arnyban a tmegponttl mrt tvolsg ngyzetvel.
E torzts el kell hajltsa a tmeg mellett halad fnysugarat, amit Sir Eddington A. 1919-ben egy afrikai napfogyatkozs-expedcin be is bizonytott.
 A fny azrt hajlik el, mert a torzult trid miatt a tregyenesek nem esnek egybe a matematikaival, vagyis kt pont kztt nem a matematikai egyenes a legrvidebb, hanem amit az anyag jell ki. Minl nagyobb a tmeget jellemz energia-tenzor, annl nagyobb a torzts.
Kvetkezs kpen a sugrzs is anyag, hiszen gravitl. s mivel a sugrzsban rsztvev rszecskk szma sok nagysgrenddel – jellemzen 109 szorz - nagyobb a „valdi” anyag rszecskinl, gy akkor is figyelembe kell venni ket, ha tudjuk, hogy tmegk sok nagysgrenddel kisebb azoknl.
Pl. az elektron tmege a proton – korbban eleminek hitt rszecske – tmegnek 10-3 nagysgrendjbe esik. A neutrin, mely sokkal nagyobb szmban van jelen, ennl is sokkal kisebb tmeg – nem tudjuk, pontosan mennyi, de nem 0. A fotonoknak, melyek az elektromgneses sugrzs – rditl a γ-ig - kzvetti nincs nyugalmi tmegk, gy klcsnhatsban is csak akkor vehetnek rszt, ha mr kibocstotta ket ms rszecske.
A Relativitselmlet egyik legzsenilisabb kplete, melyet a legtbben ismernek a vilgon, egyszersgben nagyszer:
                                                                                E = mc2

Sokszor s nagy pontossggal bizonytott, gy ma a fizika egyik alapttele.
Az anyag hrom alapvet tulajdonsga olvashat ki belle.

1, a tmeg s az energia ekvivalens fogalmak, egymsbl szmthatk, (ennl bonyolultabb a dolog, sok mindentl fgg a tmeg, amit egy szval energia-tenzornak neveznk, lsd fentebb !)

2, minden test energija egyenesen arnyos tmegvel, ngyzetesen arnyos impulzusval, (a tmeget – mai tudsunk szerint - a rszecske(k) Higgs-mezvel val klcsnhatsa hatrozza meg),

3, egy tmeg legnagyobb energijt akkor ri el, ha fnysebessggel mozog. Mivel a fny vkuumbeli sebessge csak a 0 tmeg fotonoknak elrhet, gy e test csak akkor alakulhat t maximlis energiv, ha teljes tmege sztsugrzdik (annihilci). Ez csak akkor kvetkezhet be, ha tallkozik antianyag prjval.

 

Antianyag: tltse(i) – elektromos s barion tltse – ellenttes a „norml” anyagval, viselkedse s megjelense nagymrtkben hasonl hozz. Sokig gy gondoltk, hogy tltscservel s trbeli tkrzssel (CP szimmetria) az antianyag ugyangy viselkedne, mint az anyag. Ha gy lenne, nem tudnnk megmagyarzni az anyag elspr flnyt az antianyag felett. Vgl 1964-ben a ngy alapvet fizikai er kzl a msodik leggyengbben – gyenge mager – kimutattk a CP srtst, ami mr magyarzhatja az anyag dominancijt.

 

Azonban az ANYAG nem csak lthat, rzkelhet s sugrzs. Mai ismereteink szerint az Univerzum teljes anyagnak ez mindssze nhny – 4-6 - %-a. Egyes galaxisok s galaxis-halmazok mozgsbl kimutathat, hogy krlttk nagy mennyisg, nem lthat STT ANYAG tallhat. Ez a STT ANYAG legalbb ngyszer akkora tmeg, mint a lthat.
Szmoljunk csak: a lthat- s a STT ANYAG gy egytt mg mindig csak az Univerzum teljes anyagnak 30%-a.

Mi van a maradk 70%-kal ?
Legmodernebb elmleteink szerint ez az un. STT ENERGIA formjban van jelen.

 

STT ANYAG*: a lthat, gravitl anyag mozgsa nem rhat le csak nmagval. Mozgst elemezve kiderl, hogy mindenkppen lteznie kell olyan, ma mg kzvetlenl nem kimutathat anyagfajtnak is, ami a gravitcis anomlit okozza. Nem megfigyelhet, mivel nem bocst ki energit – ezrt stt - s nem nyeli el a lthat anyag sugrzst.

STT ENERGIA*az Univerzum mai llapota, sebessge s jvje a standard kozmolgiai modellekkel csak gy rhat le, ha feltteleznk egy, mg a STT ANYAG-nl is egzotikusabb anyagfajtt. Ez negatv gravitl hatst fejt ki a tbbi anyagra, gy gyorstja a tgulst, de sok egyb, ma mg csak sejtett tulajdonsggal is kell brjon.

 

Lehetsges – st valszn -, hogy a Higgs-mez magyarzhatja a stt energit. Ma tbb elmleti bizonytk – nem fizikai, azt taln a 2008 nyarn indul LHC szolgltathatja – is arra utal, hogy ez a mez, mely a tmeg-rt is felels, nagy energikon, illetve nagy lptkben antigravitl hats, gy az Univerzum letnek tbb inflcis fzisa is elkpzelhet. A mrsek azt mutatjk, hogy jelenleg is egy ilyen korszakot lnk.
Hogyan rzkeljk az ANYAGot ? Ha kzeli, megfoghat, mrlegen megmrhet, ha tvoli, lthat, vagy mszerekkel rzkelhet, mivel elektromgneses sugrzst bocst ki.

 

Megjegyzs: Mit is mrnk a mrleggel ? Tulajdonkppen nem az anyagmennyisget, hanem azt a gravitcis vonzert, mely az adott anyagdarab s a Fld kztt fennll.

Csak a XIX. szzadban lett bizonytva (Br Etvs Lrnd), hogy a slyos s tehetetlen tmeg 9 tizedes jegyig megegyezik.

 

Az ANYAG-ot tbb tulajdonsgval is jellemezhetjk, mint pl. tmege, srsge, impulzusa, hmrsklete, stb. Egyik legjellemzbb tulajdonsga a tmege, melynek mrtkegysge lehet a Planck-tmeg (mp): 2,176·10−8 kg.

Ez egy nknyesen vlasztott egysg, melynl sok nagysgrenddel kisebb tmegek is lteznek (pl. elemi rszecskk), azonban a termszet kt alapvet egysgnek – Planc-hossz s Planck-id – szmolsnl nagyon j alap. Pl. ekkora tmeg Schwrzschild-sugara knnyen kiszmthat: Compton-hullmhossza osztva -vel. Ez pedig a Planck-hossz, ezt a tvolsgot a fny Planck-id alatt futja be. Mindkett a legkisebb, elvben mg mrhet mrtkegysg, magyarzatuk lejjebb .

A tvoli ANYAGOT csak az ltala keltett, vagy elnyelt hullmok (elektromgneses-, gravitcis hullmok) alapjn rzkelhetjk, mrhetjk. Hogy ezeket a hullmokat miknt rtelmezzk, az a hullm fajtjtl s a mrs technikjtl fgg.
Tudjuk, hogy a Vilgmindensget irnyt ngy er – ers-, elektromgneses-, gyenge mag-, s gravitcis er – kzl az elektromgneses- s a gravitcis er hattvolsga vgtelen, gy ezek kzvett rszecski fnysebessggel mozognak. Az e-ernl tudjuk, hogy igaz, hiszen a kzvett rszecskje maga a foton, ami a fny kvantuma. A g-er kzvett rszecskje felttelezheten a graviton, br mg nem talltak ilyet.

Hogy ez mirt fontos ?

Azrt mert a fnysebessg - 299 792 458 m/s – ismeretbl logikusan kvetkezik, hogy brmilyen ANYAG-rl rkez informci ksssel r el hozznk. Minl tvolabbi, annl nagyobb a kss s annl nagyobb az eslye, hogy a jel torzul a felnk tart hossz ton.
Minl rvidebb ID-t tlt teht a hullm felnk tartva a TR-ben, annl tbbet rul el a kibocst objektumrl.

 


 

Most nzzk meg, mi is a TR ?

Sokkal nehezebb dolgunk van, amikor meg akarjuk fogalmazni, mint az anyag esetben. Megfoghatatlan, mgis mrhet valami, amiben az anyag ltezik.

Persze, matematikai fogalmakkal tudunk mondani valamit – pl. hrom dimenzival, (legyen ez X, Y, Z) meghatrozhat struktra, melyben brmely pont helye egyrtelmen definilhat a hozz rendelt szmhrmassal. E szmhrmas a dimenzikat kijell hrom, egymsra merleges tengelyen, az nknyesen vlasztott  kzpponttl (O=orig) mrt tvolsgokat jelli, szintn nknyesen vlasztott egysgekben. De ez vajon vlasz-e a krdsre ?

Rgtn tudjuk a vlaszt: NEM.

Szmolni lehet vele, st brzolni is, akr kt dimenziban, de nagy struktrknl (az Univerzum pont ilyen) mr jelentsen torzul, ami pont a defincijt srti. Hogyan ?

Def. szerint a hrom tengely egymsra merleges. A szmhrmast pedig gy kapjuk, ha tengelyenknt s sorrendben leolvassuk azoknak a merlegeseknek a tvolsgt „O”-tl, melyek tmennek a ponton (minden ponthoz csak hrom lehet). Ezek a legkisebb tvolsgok.

 

n a kvetkezt gondolom: a TR egy sr trgrf, melyben a cscsok egymstl egysgnyiPlanck-hossz - tvolsgra vannak, minden cscs elrhet egy msikbl. Brmely kt cscs kztt ltezik legrvidebb t, ez a tregyenes (nem azonos a matematikaival). Ezt a trgrfot maga az anyag feszti ki, elhelyezkedse pedig csak a cscsokban lehetsges, s mivel a TR folytonosan tgul, a grf is egyre nagyobb lesz.
(az, hogy szingularitsok kzelben, illetve bennk hogy nz ki a grf, mg kidolgozs alatt van. Most gy gondolom, hogy az irgalmatlan gravitci miutn elemi rszeire szaggatta az ANYAGot, annyira sszeprseli, hogy a rszecskk teljesen kitltik a grfot, gy a ltez legsrbb llapotba kerlnek)

 

A TR csak akkor mrhet, ha az anyag mr ltrehozta azt. Az ANYAG aminek struktrja folyamatosan vltozik, vltoztatja a TR struktrjt is.
Ebbl kt dolog is kvetkezik.

1,  hrom, egymsra merleges tengellyel nem lehet lerni a Kozmoszt, mivel nem lteznek merlegesek, ha kezdetben merlegesek is voltak, ksbb tbbszrsen torzulhatnak.

2,  mivel a trrsz grblett a benne tallhat tmeg (anyagmennyisg) hatrozza meg, az anyag mennyisgt pedig a befoglal trrsz, gy a TR s az ANYAG egymstl fgg s el nem vlaszthat struktrk. Azaz, ha nincs TR, nem lehet ANYAG, mert nem tudna elhelyezkedni. Ha nincs ANYAG, akkor meg TR nincs, mivel nincs, mi kijellje azt.

Hogyan rzkeljk a TERET ? Egyszeren benne lteznk. Tvolsgokat, mlysgeket, magassgokat ltunk, amiket kis tvolsgoknl egyszeren megmrhetnk (mrszalag, trigonometria). Kb. 100 fnyvnl van a hatr, amit a fldplya ellipszisnek kt vgpontjrl mg kis hibval ki lehet mrni. Ennl nagyobb tvolsgokat mr csak kzvetett s nagy hibalehetsgeket rejt szmtsokkal mrhetnk, segtsgl hvva az ismert anyag s sugrzs tulajdonsgait.

A TR mra oly hatalmass fejldtt, hogy csak sejtjk, mekkora lehet. Ezek a sejtsek az albbi ismereteket veszik alapul: legmodernebb tvcsveinkkel ma (2008 elejn) 1,25x10º fnyvre ltunk el (1 fnyv=9,461x10 m). Figyelembe vve, hogy mg ezek a jelek fnysebessggel idertek, kzben ugyanolyan tempval tgult a TR, ma mr kb. ktszer ekkora lehet. Azonban tbb megfigyels is azt mutatja, hogy a tguls gyorsul tem (lsd STT ENERGIA), gy az Univerzum sugarra 2,5x10º fnyvet becslhetnk, amely mret csak egy lehetsges als korlt. 

A krds addik: tvolabbra mirt nem ltunk ?

Erre hrom vlasz lehetsges.

1,  mszereink teljestkpessge mg nem teszi ezt lehetv,

2,  nincs tvolabb,

3,  mg nem rt el hozznk e tvoli jelek.

Valszn, hogy az els vlasz az igaz. Erre bizonytk a HST (Hubble Space Telescope) eredmnyei, de teljes bizonyossgot adhat a 2012, vagy 2013-ban felbocstand JWST (James Webb Space Telescope).

 

A TR - gy a tvolsgok - SI mrtkegysge a mter, mely egy nknyesen alkotott hosszsgegysg, kzeltleg a fldi egyenlt 40 milliomod rsze.
Egszen pontosan: a vkuumban terjed fny ekkora tvolsgot tesz meg 1/299 792 458-ad msodperc alatt.

 

Univerzumunk – a TR - mai sugara teht legalbb 1,365x1026m.
Mint mondtam, a mter egy nknyes mrtk, nem lehet egysgnek nevezni, hiszen nlnl sokkal kisebb mretek is lteznek. Pl. a mm (10-3m), vagy egy atom mrete, ami jellemzen 10-10m (a mm tzmilliomod rsze). De mg ez sem lehet egysg, hiszen pl. az atommag mrete az t befoglal atomnak csupn szzezred rsze, s tudjuk, hogy ez is sszetett rszecske, teht mg kisebbekbl ll.

 Mekkora lehet ht a termszet hosszsg-egysge, amivel brminek a mrett – rtsd a TR-ben elfoglalt helyt – ki lehet fejezni ?
A vlaszt tbb, mint szz ve ismerjk, s egy zsenilis fizikustl szrmazik, akit a kvantummechanika atyjnak tartunk, Plank Max.
volt az, aki rjtt, hogy az energia (fny) nem lehet folytonos, annak bizonyos jl meghatrozhat csomagokban – kvantumokban – kell terjednie.

Plank bevezetett hrom j egysget, ezek kzl az els a Plank-tmeg, lsd fent, az ANYAG-nl !

Msodik a Planc-hossz, jele, rtke:                 lp=ћG⁄c3=1,616x10-35m

Ahol ћ a reduklt Plank-lland, G a gravitcis lland, c a vkuumbeli fnysebessg.
Ez a tvolsg olyan piciny, hogy ennl kisebb hibval mg elvben sem mrhetnk. Azt is mondhatjuk, hogy ennl kisebb tvolsgon a mrsnek nincs rtelme, teht ez egy termszetes egysg, amivel a legparnyibb elemi rszecskk is pontosan kifejezhetk.

A Plank-hossz ilyen rtelemben a TR kvantuma s ezzel kifejezve Univerzumunk becslhet sugara legalbb 1,4636x10 61 lp-nak addik.

 



s vgl nzzk meg, mit jelent az a sz, hogy ID ?

Az ANYAG s a TR, br nehezen, de definilhat fogalmak. Az ANYAG tapinthat, rzkelhet, mrhet, a TR mr csak mrhet struktra, br lttuk, minl tvolabbi brmelyik, annl hamisabb eredmnyt kaphatunk.

Az ID definilsa mg nehezebb feladat. Egy olyan megfoghatatlan, lthatatlan valami, amit igazbl mg mrni sem tudunk.

Vannak rink a tereken, templomokon, szekrnyeinken. Felcsatoljuk a karunkra, bele van ptve a mobiltelefonunkba, szmtgpnkbe, mikrohullm stnkbe. De ezek mind mskpp jrnak. Hogy lehet az, hogy idmrnek hvjuk ezeket, mgis mst mutatnak ?

A magyarzat az, hogy NEM az ID-t mrik, hanem egyfajta metronmknt csak kzeltik a helyi ID-t.
Lteznek nagyon pontos rk, melyek klnleges laboratriumokban, mindig azonos krlmnyek mellett szolgltatjk a „pontos” idt. Ezek az un. atomrk. Jellemz rjuk, hogy vtizedekig nem kell beavatkozni a mkdskbe, csak a krlmnyeket kell biztostani.

Megptsket a kvantumfizika fejldse tette lehetv.
Lnyegket tekintve hasonlak. A Cs (Czium) atomot hasznljk rezontorknt. Nagyon pontosan ismerjk az atom rezonanciit. Kt hiperfinom energiaszintje kzti tmenet (egy elektronplyrl eggyel lejjebbi szintre ugrs) kzben kibocstott elektromgneses sugrzs 9 192 631 770 db hullma ppen 299 792 458 m hossz. Ez pont egy msodperc idtartam, termszetesen vkuumban.
Az oszcilltor gy van teht belltva, hogy pontosan ennyi rezgs utn ad egy msodperc jelet.

s vannak termszetes oszcilltorok. gy hvjuk ezeket, hogy pulzr. Nagytmeg csillagok tetemei ezek, melyek 6-12 km tmrben tmrtenek 1-4 Naptmegnyi anyagot, megtartva a scsillag perdlett. Kpzeljk csak el ! Egy tbb milli km-es riscsillag anyaga 10 km-be srtve ! Mrete kb egymilliomod rszre cskkent, srsge gy 10-szorosa lett, ami mr az atommag srsge !

Egyetlen mm ebbl az anyagbl 1 millird tonna ! 100 m lhossz kockban a teljes fldanyag !!

Mivel rklik a perdletet, s sok scsillag eleve viszonylag gyorsan forgott, a pulzrok sok esetben milliszekundumos forgsi peridust kapnak, rendkvli pontossggal. Az risi tmeg tehetetlensge is risi, mgis kimutathat a perdlet lassulsa. Ezrt elssorban gigantikus mgneses tere s kibocstott rendkvl ers gravitcis hullmai a felelsek.(Idmrsre hasznlhat, de figyelembe kell venni a lassulsukat).

Az ID teht a vltozs mrtkegysge. Vltozs lehet minden olyan esemny, ami sugrzst, vagy hullmot bocst ki, s gy rzkelhetv vlik. Egyszeren belthat, hogy minden, aminek hmrsklete van (nem abszolt nulla), sugroz is. A hmrsklettl fggen ez a rditl a gamma sugrzsig brmi lehet.
Ha valamilyen ANYAG nem sugroz semmilyen frekvencin, akkor nem szenved vltozst sem, gy nem mrhet az id mlsa sem.

Ilyen objektumokat nagyon nehz kimutatni, de kzvetett bizonytkaink mr vannak a fekete lyukak ltezsre. Az ANYAG itt olyan elfajult llapotban van, hogy srsge a teret vgtelenn grbti, gy a felszni szksi sebessg meghaladja a fnyt. Elektromgneses sugrzs nem hagyhatja el felsznt, csak hatalmas tmegnek gravitcis hullmai s krnyezetre gyakorolt hatsa.

Kimutathat, hogy nagy tmeg testek kzelben lassul az id. Azonban a gravitcis torzts nem csak a tmegtl fgg, hanem pl. a srsgtl is.
Belthat, hogy a fekete lyukak srsge a vgtelenhez kzeli, a rszecskk sajt rezgsei megsznnek, energit kisugrozni nem tudnak.
Ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy a fekete lyukat krlvev szingularitsban szinte megsznik az ID, a TR grblete majdnem vgtelen, az ANYAG mg ismeretlen, elfajult llapotban van.

Az ID SI mrtkegysge a secundum (s) – msodperc -, mely a mterhez hasonlan egy nknyesen meghatrozott egysg. Definilsa tbbfle kpen lehetsges.

1, egy NAP idtartamnak 1/86 400-ad rsze (nem pontos definci, mivel a nap hossza az V folyamn folyamatosan vltozik),

2, a fny ennyi id alatt ppen 299 792 458 m-t tesz meg vkuumban,

3, a 133Cs (Czium) kt hiperfinom energia tmenetnek 9 192 631 770 hullma ppen ennyi id alatt keletkezik.

Tlzs lenne ht egysgnek neveznnk a msodpercet, az anyagi rszecskk s a sugrzs vilgban ez roppant nagy idtartamnak szmt.
Pl. 1 m-t a fny vkuumban 3,3x10-9s alatt tesz meg, vagy a Czium atom elektron-tmenet egyetlen hullmhossznak tvolsgt a fny 1,1x10-10 s alatt futja be, ami 3,3 cm.
De mg ez is nagyon hossz idtartam, ha pl.
a γ sugrzst prbljuk lerni. Hullmhossza kisebb, mint 10-10m, egyetlen hullmnak keltshez (peridusid) mindssze 3,3x10-19 s kell. Ez azonban csak az un. lgygamma sugrzs, a sokkal kemnyebb gammafotonok frekvencija sokkal nagyobb, a peridusid 10-20 s-nl is sokkal kisebb lehet.
A szlltott energia a frekvencival egyenesen, a peridusidvel fordtottan arnyos, az erre rvnyes kplet:

E = ħ x ν. 

Ahol E a szlltott energia, ħ a Planck lland, ν a frekvencia.
A γ sugrzs a legnagyobb energij az elektromgneses spektrumban. Frekvencijt nvelve elrnk egy olyan hatrt, melynl a szlltott energia oly nagy lesz, hogy brmivel tkzve fekete lyukk vltoztatn azt. Ez a hatr pedig a fentebb emltett Planck-hossz (lp).
Tegyk fel, hogy meg akarunk mrni egy nagyon kicsiny tvolsgot (elvileg megtehetjk, ha a mrend hossz legalbb akkora, mint a mrshez hasznlt frekvencia).
Ha a frekvencink hullmhossza kisebb lesz 1,616x10-35m-nl – ez elkpzelhetetlenl hatalmas energit jelent – a vizsglt cltrgy a bevitt risi energitl azonnal sajt Schwrzschild-sugarba nyomdik. Ltrejn egy mini szingularits, szinte vgtelen trgrblettel, ahol az ANYAG, TR, ID rtelmt vesztett fogalmak.
Az ekkora energihoz tartoz peridusid a Planck-id (tp), melynek rtke: 5,391x10-44 s

Ez a harmadik egysg, melyet Planc vezetett be. Annyira kicsiny, hogy ennyi id alatt a fny csak egy lp-nyi utat tehet meg vkuumban, amirl mr tudjuk, hogy a legkisebb, elvileg mg mrhet tvolsg. Ennl rvidebb idtartam alatt teht – ha volt is vltozs – nem tudunk mrni semmit.

Azt hiszem, gy mr rthet, mirt nem lehet mg elvileg sem ennl pontosabban mrni.

Univerzumunk becslt tmege 2x1053kg, ami 9,2x1060 mp, becslt sugara 1,4636x1061 lp becslt letkora pedig 8,02x1060 tp.

Ezek a szmok nagyon hasonlak, szerintem nem vletlenl !!

Vgl nhny sz sszegzsl.

Planck, akit llandja s bevezetett egysgei rvn nagyon sokat emltnk, mltn rdemli ki – mint zsenilis fizikus – a kvantumfizika atyja megnevezst. Elsknt mondta ki s bizonytotta azt, amit addig senki: az energia nem folytonos, hanem csomagokban (kvantumok) rkezik. A TR-ID struktrt az ANYAG hatrozza meg, az ANYAG vltozsait pedig a TR s az ID befolysolja. Kijelenthet ht, hogy e hrom dolog kln-kln mrhet, de el nem vlaszthat. Ha teht brmelyik nem definilt, a msik kett sem rtelmezhet.

Azt mr a Grgk is sejtettk, hogy az ANYAG „csoms” – atomos szerkezet. A TR s az ID kvantlt llapotra csak nemrgen jttnk r. A TR kvantuma a lp, az ID- a tp.

Kt elkpzelhetetlenl kicsiny mennyisg, melyek als hatrokat szabnak.

De vajon van-e fels ?
Ha szeretnl erre az rsra reaglni, itt megteheted.

 

 

Deli Tams, 2008

     
Helyi internet-id


     
Kapcsolat

e-mail cm:

delta4@t-online.hu

telefon: +36-30-931-3399

     
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
     
Hasznos oldalak
     

Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.