|
Egy 'óriás' születése.
2008.03.27. 21:40
Az ikertávcsövek, másnnéven binokulárok, talán a legsokoldalúbb műszerek, főleg, ha változtatható a nagyításuk.
A történet azzal kezdődött, hogy jó két évvel ezelőtt hozzájutottam egy Celestron 80/600 ED tubushoz. Akik ismerik – sokan lehetnek, hiszen az Orion, a Sky-Watcher is gyárt hasonlót – tudják, kis mérete rendkívül sokoldalú műszert takar. Alkalmas utazó távcsőnek, teleobjektívnek, követő távcsőnek, mélyeges megfigyelésekre és még bolygászásra is megfelelő nyújtással.
(a törökországi napfogyatkozás vakáción legalább 3 db ilyen fotózta a Napot)
A történet azzal folytatódott, hogy idén februárban rendkívül jó áron (értsd olcsón) sikerült megvennem egy Orion 80/600 ED tubust, amit már célirányosan a majdan épülő binokulárhoz vásároltam.
A két tubus mind kivitelben, mind méretben annyira más, hogy nehéz volt elképzelni a két optikát ikertávcsőnek. Különböző fórumokon ugyanakkor azt hallottam és olvastam hozzáértőktől, hogy a más-más, megfizethető név alatt forgalmazott optikák ugyanott készülnek – egy távolkeleti hatalmas országban – és sajnos a minőség is tág határok között szór. Esetemben a minőséget természetesen teszteltem, de a két optika valódi különbségeinek tesztjéhez már műszerek kellettek.
Ezt az összehasonlító tesztelést, valamint megfelelés esetén a teljes kivitelezést vállalta a ProXima, azaz Rózsa Ferenc, Rózsika, Rózsa Úr.
A teszt eredménye: a két optika hasznosítható fénygyűjtő átmérője milliméterre azonos, fókusztávolságuk pedig 599 és 603 mm, bőven 1%-on belüli, tehát lehet belőlük binokulár.
Mivel a valódi „binokli-feeling” volt a cél, így az egyenes állású kép alapkövetelmény volt. Szerencsémre az aktuális TSZ kiárusításon volt egy vadiúj, de gyári hibás 20*80 binokulár, aminek a – műanyag – prizma házát fel tudtuk használni.
Március elején elindult a megvalósítási projekt. Nehézséget jelentett a Kínában rendszeresen alkalmazott ragasztás és műanyag, valamint az eltérő foglalatok összehozása. Végül az Orion optikája új foglalatot kapott, a prizmaház pedig merevítve lett.
Sajnos a központi fókuszálást nem tudtuk az eredeti módszerrel – egyenlőre – megoldani, mivel a cserélhető okulárok miatt kialakított teljesen új foglalatok ezt nem engedik.
Terveim között szerepel, egy fém prizmaház későbbi felszerelése, mellyel megoldható lesz a központi fókuszálás is, így téve teljessé a binokulár érzést.
A történet tehát még nem ért véget, folytatása következik.
Deli Tamás, 2007-07-15
| |