|
Hrmasteszt plusz egy
delta 2008.03.26. 12:22
3 + 1 tvcs sszehasonlt tesztje 6 szemmel.
Hrom klnbz Cassegrain-kln tesztje (s a Yolo)
Legalbb tz ve azok kz tartozom, akik egyetlen napra sem mennek el otthonrl tvcs(vek) nlkl. Volt gy, hogy a kocsi csak csomagokat szlltott, a csald meg jtt vonattal. Aztn volt olyan is, hogy mindenki befrt, ekkor azonban csak egy 80/600 ED volt velem. (Nem tlzok, ha azt mondom, mindenki ismeri a tpust). Remek darab, kicsi, knny, de a kpmez is alig nagyobb, egy komolyabb keresnl.
Nagy teljestmny s hordozhatsg ? Ez a kt fogalom szinte kizrja egymst, hacsak nem fogadjuk el a nagy kzponti kitakars fogalmt s a vele jr lemondsokat.
Vgl is hossz gondolkods utn vettem egy Celestron 8” (20 cm) Schmidt-Cassegrain tubust, melyet vsrls eltt – szerencsre - rendesen letesztelhettem. Otthon persze jrakezdtem a vizsgldst, annak ellenre, hogy tudtam, rtkelhet eredmny csak hasonl mret, s rendszer mszerek sszehasonltsval nyerhet. Mgis megtettem, radsul nem kisebb ellenfllel, mint egy 23 cm-es Yolo tvcs.

A tapasztalt klnbsgek (Y s C8 kztt) pont olyan nagyok, mint amire szmtottam. gy csak kt lnyeges elemet (mennyire pontszer a csillagok kpe, ill. milyenek a bolygrajzok) emltek .
Fkusztvolsguk: Y = 2588 mm, C8 = 2030 mm. Fnyerejk gy hasonl: f/11,3 ill. f/10 . A vizsglathoz a TS 32, 20, 15 mm-es okulrjait hasznltam s a Jupiter, az αCrb s az M13 (egyik kedvencem nyron) voltak a clpontok.
Alapnagytsnl (81* Y, 63* C8) mindkt ltmez szp. A Jupiteren svok ltszanak, a Y-ban a dli polris zna egyrtelm, a C8-ban csak sejthet. A csillag kpe pontszer mindkettben, a Y-ban jobban ugrl a kp.
Az M13 gynyr mindkt mszerrel, nagyjbl egyformn bontjk a halmazt, br a nagyobb ltsz tmr miatt a Y-ban tbb csillag ltszik.
20 mm-es okulrral a nagytsok 129* s 102*. Itt a klnbsgek mr sokkal nagyobbak.
A Yolo-ban a Jupiteri felhknek mr alakjuk van, ltni ovlis formkat, fodrokat rajtuk, st a korong eltt tvonul Eurpa vgig kvethet.
A C8-ban is nagyobb a kp, mint az elbb, de nem hoz annyival tbb rszletet. A felhformkat nem lehet megklnbztetni, csak, mint svok, znk. Az Eurpa belevsz a korongba.
A csillag kpe defkuszlva szablyos korong (C8), mg a Yolo-ban kiss megnylt, ahogy kell, de fkuszban pontszer mindkt mszerben.
Az M13 ismt hozza magt. Egyszeren csodlatos. A Y egsz ltmezejt kitlti, fnybl alig vesztett, de mg tbb csillag ltszik. A C8–ban ugyan nem olyan nagy a kp, de a ltmez itt is csupa grz. Kimondottan szp !
Vgl a 15 mm-es okulrral 173* ill. 135* az elrhet nagyts. Nyugodt lgkrnl a Jupiter rszletgazdagsga megdbbent. Felhfodrok, ovlis viharznk ltszanak, a dli polris vidk is halvny svokra bomlik. A korongon ltszik, hogy nincs szembenllsban, az Eurpa kis korongja a bolyg eltt egyrtelm, a bolygra felsz rnyk ovlis (mintha beleharaptak volna a Jupiterbe).
A C8-ban sajnos nem jelennek meg jabb rszletek, csak az Eurpa rnyka. Ez azonban vgig kvethet. A felhsvok s znk szpen ltszanak, azonban a Nagy Vrs Folt-nl kisebb alakzatok mr nem.
Minsgben teht hatalmas a klnbsg a Y javra. Azt hihetn az ember, hogy mindez a kisebb tmr s a kitakars szmljra rand, de mint ksbb kiderl, ez nem ilyen egyrtelm.
Azonban nhny – nem optikai – tulajdonsg jelentsen cskkenti a C8 htrnyt.
Hossza mindssze 55 cm a hozz kapott gyri 2”-os zenittkrrel, slya pedig felszerelten – keres, zenittkr, kt prizmasn – alig haladja meg a 6 kg-ot, gy 203/2030 mretei ellenre valban idelis utaz tvcs. Ugyanez a Yolo-nl - 163 cm s 41 kg - mr nem mondhat el. Olyan nehz, hogy a 225 cm magasan lv platformra val felemelshez ngy ember mind a 8 kezre szksg volt s mg le is izzadtunk, mire vgre a helyre kerlt.
Mint mr elbb emltettem, tudtam, hogy a kt tvcs nem egy kaliber, sszehasonltsukat csak az rdekessg kedvrt vgeztem. Igazi teszthez valamilyen hasonl tulajdonsg mszer kellett . Eszembe jutott , hogy korbban a Polaris fmszere egy Zeiss Meinscas volt, gy megkerestem ftitkrunkat Mizser Attilt, hogy egy sszehasonlts erejig klcsn kaphatom-e a 2004 ta oly ritkn hasznlt mszert. Termszetesen engedlyezte, st j tletnek tartotta, hogy a tarjni tborra is le akartam vinni, alkalmas mechanikn. Viszont kijavtott, mert az a tubus nem katadioptrikus, „csak” egy sima Cassegrain.
Kis kitr: mint tudjuk a tbor ideje alatt – 4 napos s 1 esti rt kivve – nem volt zacsk nlkli tvcsid, radsul a C8 sem rkezett meg, gy jabb engedllyel a tubus nlam maradhatott, amg az sszehasonltssal nem vgzek.
Szval ez a kt tubus sem egy kaliber, de sokkal kzelebb llnak egymshoz, mint az elz tesztben szereplk. Felptst tekintve karcsbb, hosszabb s nehezebb, mint a Celestron.
Adatai: 150/2250, azaz f/15, 87 cm hossz s pontosan 10 kg sly (sajt keresjvel). Nem sajnltk belle az anyagot, ez a tvcs rzketlen az utaztatsra, csak clirnyosan, erszakkal lehetne ellltani a tkrket.
Kitakarsok: C8 - 70 mm, azaz 35%, Zeiss – 60 mm, azaz 40%.
Els meglepetsknt kiderlt, hogy a Zeiss csak gyri okulrokkal hasznlhat, mivel az okulrfoglalat egy vkony fal 44/1-es (Zeiss szabvny) bels menet nyls. Ide teht esztergltatni kellett egy adaptert, melybe a norml 31,7 mm-es okulrok illenek. A msodik meglepets mr fjbb volt. A kihuzat - szintn Zeiss szabvny – egy menetes gyr, melynek teljes tja – tkzstl-tkzsig - mindssze 50 mm !! Egy 2250-es fkuszhoz, agyrm !! gy elfelejthet a zenittkr, vagy prizma, legfeljebb Barlow-val hasznlhat.
A kt tvcs egy iker platformra egyms mell – nem pont prhuzamosan – lett felszerelve. A prhuzamossgi eltrs a snek felszerelsbl addott. Els clpont termszetesen a Jupiter. (okulrok ugyanazok)
32 mm. Nagytsok: 63* s 70*
A C8 hozza a formjt, szp, les a kp, az id – nyugodtsg – most jobb, mint az elz tesztnl. Felhsvok, polris vidk most egyrtelmbb, s mintha az „eltnt” dli szubtrpusi felhsv kezdene visszatrni.
A Zeiss ugyanezt hozza, egyrtelmen kisebb fnyervel, de mintha,…. ez nem lehet, hiszen jelentsen nagyobb a segdtkre ! Gyorsan nagyobb nagytst !
20 mm, 102* s 113*
A C8-ban most sokkal tbb rszlet ltszik, mint az elz sszehasonltsnl (mondom, hogy jobb az id !). A polris vidk is egyrtelmen felbonthat – na nem gy, mint a Yolo-ban, de lvezhet a ltvny.
A megdbbenst a Zeiss okozta. A kp, a kicsit nagyobb nagytssl s kitakarssal jobb, mint a C8-ban. A bolyg korongja plasztikus, a felhalakzatok mr-mr valszertlenl kontrasztosak. Ez egy remek mszer !!
Nagy problmja a nagyon kicsi fkuszlsi lehetsg. gy az optikai tengely fell kell belenzni, ami pl. az M13 kmlelst nhny msodpercre korltozza – megfjdul az ember dereka. Mlystt httr eltt nhny tucat, egyforma fnyes, thegyes csillagocska.
Ht igen, ez nem egy mlyeges mszer, taln egy 40 mm-es okulrral… A sajt gyri Zeiss H 40-es okulrja csak porvdnek, vagy nehezknek j.
15 mm, 135* s 150*
Most mr ltszik a lgkr mozgsa. Nha metszetles a kp, gyakrabban szthullik teljesen, a Jupiter ilyenkor egy rszletek nlkli korong. Persze kzben lejjebb s nyugatabbra ment,, vagy 10 fokot, ami mr jelents.
A Zeiss most is jobb kpet ad. Nha itt is elhomlyosul a korong, de nem hullik szt teljesen s a kontrasztok is jobbak. Egyrtelmen ez a nyer bolygkra.
s utols mozzanatknt ismt az AlpCrb.
A Zeiss-ben a csillag kpe – ha lehet ilyet mondani – mg pontszerbb, taln kiemeli a segdtkr-tart 4 diffrakcis tskje. Ez a ngy tske is sok mindent elrulhat az optika minsgrl, vagy a jusztrozsrl. Nos itt tkletesen szimmetrikusak, egyformk s rendkvl vkonyak, mint egy-kt HST felvtelen.
Miutn visszaszolgltattam a Zeiss hatalmas ldjt a mszerrel, Attila javasolta, hogy a tesztet egsztsem ki egy valdi MCSE tulajdon VIXEN Visac 200/1800 (V) tesztjvel is !
Mivel ez mr tnyleg a Celestron (C8) slycsoportja – sz szerint – gy az sszehasonlts szinte ktelezen addik.
Fizikai paramterek: ugyanakkora tmrnl a fnyer: V: f/9 (C8: f/10).
Hossza 70 cm (C: 55 cm), slyuk ennek ellenre szinte egyforma, 7 kg alattiak.
Htuljn 2”-os fogaslces kihuzat tallhat (a C8-nl a ftkrt mozgatjuk), masszv, nem ltygs fajta. Szabad fnyt 7 cm - ez sem sok, de tbb, mint a Zeisnl, s itt mg a fkuszhossz is rvidebb – radsul a kihuzat vge (ez 61 mm hossz) lecsavarhat, gy mr bven elg zenitkzeli segdeszkzk, vagy binobenz hasznlathoz.
Annak ellenre, hogy katadioptrikus mindkett, kt teljesen eltr megoldsrl van sz. gy ellrl nem hasonltanak (tulajdonkppen sehonnan sem) egymsra. Mg a C8-at a korrekcis lemez, s a kzepn lv segdtkr-tart uralja, a VIXEN 4 lb segdtkr-tartt hasznl, nyoma sincs a korrekcis lemeznek. Azt csak figyelmesen keresglve vehetjk szre a kihuzat rnykol csvnek vgben.
A gyr honlapjnak lersa szerint ez egy hromtag korrektor lencse, melynek feladata a kma eltntetse s a kpsk kiegyenestse. Azrt hrom tag, hogy a kromatikus aberrcit elkerljk.
Ami szembl nzve mg felkelti a figyelmet, az a hatalmas segdtkr s tartlbainak vastagsga. Nem tveds, 85 mm-es ! foglalatban l a 8 cm-es tkr, s mindezt 5 mm ! vastag lbak tartjk. Gyors szmts utn ez 42,5%-os kitakarst jelent, lbakkal mr 46,6% lesz ! Ez mr sok. Ezt mr - akrmilyen perfekt is egy optika - nem lehet korriglni.
Persze tudom, a lbak nem gy befolysoljk a kpet, mint a segdtkr (ami pont azt a rszt takarja ki, ahol a legjobb a kpalkots (paraboloid)). A lbak a „maradk” gyr fellett cskkentik, de az 5 mm-es vastagsgot mr bele kell szmolni a kitakarsba.
Ennek ellenre a gyrt lnyegesen jobb kpet gr, mint egy hasonl Schmidt-Cassegrain, vagy Makszutov-Cassegrain esetben. Sajnos a tkrkrl csak annyit r, hogy nem gmb, gy csak sejthet, hogy eredeti Cassegrain rendszerrl van sz (konkv paraboloid f- s konvex hiperboloid segdtkr).
Jjjn ht a csillagteszt pp egy „leszlt” S-C-vel sszehasonltva ! A tesztobjektumokat most a Lyra adta – kivve az M13-at, s a bolygkat.
32 mm. Nagytsok: 63* (C8), 56* (Vixen)
Els prbattel az αLyr hatalmas fnynek pontt srtse. Elg jl sikerl mindkt ltmezben, a V-ben jellegzetes a ngy erteljes diffrakcis tske. Defkuszlva a kpeket jl lthat lesz ebben a hatalmas kitakars(vkony fnykarika, ngy stt tskvel), mg a C8-ban sokkal vastagabb a fnykarika, tskk nlkl. Az εLyr szerintem az egyik legjobb tesztobjektum. Ekkora nagytsnl azonban mg tl kzel vannak egymshoz az ikertagok.
Az M13-at a V-nel nzem elszr. Halvny kdcsom, nem bontja csillagokra (pphogy elmlt 19 ra, nincs mg stt). A C8 viszont nhny eltrcsillagot kln is megmutat, a kp lnyegesen nagyobb, a httr sttebb. Jupiter: sajnos igen gyorsan kzeledik Napunkhoz, gy most mr lnyegesen vastagabb lgrtegen jut hozznk fnye, mint az elz (kt httel ezeltti) sszehasonltsnl. Ennek ellenre a j nyugodtsgnak ksznheten igen ltvnyos. Minkt mszer kontrasztosan mutatja, a ltsz tmr ugyan kicsi, de erteljesen ltszanak a felhsvok, (kezd visszatrni a SEB !). Pont Io-fogyatkozs van, a GUIDE szerint 24 perc mlva jn ki az rnykbl.
20 mm. Nagytsok: 102*, 90*
εLyr a V-ben: egyrtelmen felbonthat az 1-es iker, a 2-es azonban csak ovlis fnycsk. A C8 viszont mindkettt bontja, az 1-est is jobban. (mintha egy tvoli aut lmpi lennnek)
M13 a C8-ban: gynyr, tele csillagokkal. A ltmez csupa grz, a „pklbak”taln ezen a nagytson vehetk ki legjobban. A V csaldst okoz. Itt csak egy kdfolt, egy-kt eltrcsillaggal (a hatalmas fnyvesztesg itt mr ltszik). A Jupiter s a V viszont j pros. Arnyosan tbb a rszlet, mr a dli polris vidk is lthat, meglepen rszletgazdagon. De a C8-ban mg kontrasztosabb a kp, mikzben a bolyg s a fnye is nagyobb.
15 mm. 135*, 120*
A Jupiter mg rszletesebb, teht j az id. Megvrom, amg az Io kibjik az rnykbl. Ht felhsvot azonostok s mr nagyon rlk, hogy megvettem ezt a „kis” mszert.
A V-ben is ltvnyos a kp, de egyrtelmen lgyabb. A dli polris zna nem bonthat tovbb s az az εLyr sem. A 2-es tagot sajnos ezzel a mszerrel nem tudom felbontani, marad egy ovlis folt. A C8 viszont rssel bontja, az 1-es ehhez kpest gyerekjtk, valamint feltnik a kt iker kztt kt sokkal halvnyabb csillag is. Megkeresem a V-nel is, de csak elfordtott ltssal vehet ki a httrbl. Ennl a nagytsnl s gnl a becslt vizulis hmg 12,8 a C8 s 12,3 a V esetben. Jhet az M13: a C8-ban kitlti a ltmezt, csillagok tucatjait lehet elklnteni, gynyr. A V-ben is grzes mr a kp, de sokkal kisebb, mintha nem is csak ennyi lenne a nagytsi klnbsg.
A lertak objektivitst 3 szempr biztostotta, kztk 2 amatrcsillagsz.
Este negyed tz volt, bartaim elmentek, de hajnalban egyedl folytattam rdekessgknt. A kiszemelt clpont most elssorban a Mars s az Orion kd. J lett volna a Vnusz-Regulus-Szaturnusz egyttllst, valamint a hajszlvkony (3,6%-os) Holdsarlt is ezekkel megnzni, de a felllts helye ezt nem engedte. Szval elbb az Orion kd az utols nagytssal. A V-ben a trapz igen szp, a kdssg szpen ltszik, szlak, stt tartomnyok vltjk egymst. A C8-ban lnyegesen nagyobb a trapz, a szlak s a stt tartomnyok kztti kontraszttmenet sokkal lesebb, egyrtelmen szebb ltvny.
A Mars olyan fnyes, hogy szrdik mindkt mszerben. A C8 korrekcis lemeze fl ra alatt beprsodik, olyan, mintha jg bortan. Meglep mdon ez nem ront a kpen, st a nagy fnyszrst mintha megszrn. (kzben ms mszerekkel fotzom az egyttllst s a Holdkeltt, majd el kezd hajnalodni)
A vilgosabb gbolt jtkony hatssal van a Mars kpre. Nvelem a nagytst, elszr egy 12-, majd egy 6 mm-es okulrral. gy mr 338 s 300*-os a nagyts. A V-ben vrsebb a bolyg, a C8-ban sokkal nagyobb, de ugyanolyan rszletes. A nyugodtsg kzel van a maximumhoz ! Mindkettben jl lthat a bolyg fzisa, nagyobb felsznformk, st a jgsapka hinya is. Most csak a mretklnbsg feltn. s mg csak 10” tmrj, mi lesz itt decemberben ?
sszefoglalva: Hrom mszer, kt karakter. A Zeiss az egy Zeiss. 10 kg fm s veg, manyag nlkl.
Hossz fkusza s kis fnyereje miatt elssorban nagy felleti fnyessg objektumokhoz hasznlhat, valdi bolygsz-tvcs. Ha csak a tkrket s az sszeszerels minsgt veszem figyelembe, akkor egyetlen szval jellemezhetnm: mestermunka.
Az sszkp azonban gyengbb. Gyri okulrja (40 mm Zeiss H) csak porfognak j. Az 50 mm-es fkuszlsi hossz nevetsges, talaktsa csak a teljes rendszer ttervezsvel lenne lehetsges. Amg ez nem trtnik meg, megfigyelst knnyt eszkzket – zenittkr, vagy prizma, esetleg binobenz – nem lehet hozz hasznlni.
A C8 sokoldal mszer, idelis utaz, kitelepl darab, kis szerencsvel igen j optikkkal szerelve. Viszonylag nagy fnyereje mlyegezsre is alkalmass teszi. Ngy megmunklt fellete miatt mindenkppen tesztelni kell vsrls eltt. Mint lthat, igen j pldnyok is akadnak kzttk. Bosszant csak a fkuszls kzbeni kpmozgs lehet, ami a ftkr elmozdulsbl addik. Csak ajnlani tudom !!
A Vixen ugyanazt akarja, mint a C8 – kitelepls kzben is a maximumot nyjtani. Valsznleg klnleges fnymenetnek s a hatalmas kitakarsnak ksznheten, nem ri el a C8 minsgt, ennek ellenre j tvcsnek tartom, fleg a hajnali Mars produkcija miatt. Azt a minsget azonban, amit a gyr honlapja llt, messze nem teljesti, st sokkal drgbb is, mint a C8 - a szorz jellemzen 1,5-szrs.
Deli Tams, 2007 szeptember-oktber
A Vixen sajt oldala: http://www.optcorp.com/product.aspx?pid=1-600-624-1087-6667
| |